Blog

Lejyonella Nedir? Lejyonella Kimyasalları Ne İşe Yarar?

Legionella kimyasalları ve biyositler, fabrikalar, sanayi tesisleri, hastaneler, turizm sektörü, AVM’lerde kullanım suyunun ve soğutma kulesinin dezenfeksiyonunda kullanılmaktadır. Konusunda uzman kişiler tarafından, kimyasal satılan tesislerde, kimyasalların uygulaması ve uygulama sonrasında yerinde yapılan analizlerle sistem sürekli kontrol altında tutulmaktadır.

Legionellosis: Legionella genusuna ait bakterilerin yol açtığı hastalık grubudur. İlk olarak, 1976 yılında 21-24 Temmuz tarihleri arasında, Amerikan Lejyon Toplantısının yapıldığı Philadelphia’ da The Bellevue Statford Hotelde kalan 4400 üye arasında Pneumonia (Zatürre) salgını ortaya çıkmış, salgına yakalanan 182 vakadan, 147 (%81)’si hospitalize edilmiş, 29 (%16)’u ölümle sonuçlanmıştır. Klinik olarak genellikle iki formda seyreder:

  1. Legionnaires hastalığı (Zatürre ile seyreden ve ölümcül olabilen form)
  2. Pontiac ateşi (Zatürre sebebi olmayan, kendiliğinden iyileşen ateşli form)

Ekolojik özellikleri

  1. pneumophila, doğal olarak çevresel su ve su kaynaklarında düşük konsantrasyonlarda bulunmasına karşın, insan yapımı sistemlerde (soğutma kuleleri, su dağıtım sistemleri ve depoları) nedeniyle daha yoğun bulunur.

Çevresel ortamda üç şekilde bulunurlar;

  1. Su içerisinde serbest halde
  2. Mavi-yeşil alglerde, amip ve kamçılı protozoonlarda
  3. Biyofilm içerisinde